Loading.....

GEF Staff

The GEF Secretariat is based in Washington, D.C. and reports directly to the GEF Council and Assembly, ensuring that their decisions are translated into effective actions. The secretariat coordinates the formulation of projects included in the work programs, oversees their implementation, and makes certain that operational strategies and policies are followed.

In establishing the GEF, the nations involved chose to tap the comparative advantages of three experienced institutions to implement projects, rather than construct a new one. The GEF CEO & Chairperson heads the Secretariat.

Adaptation Fund
Last Name, Name Title Area/Region of Expertise
Levaggi, Marcia Manager
Mimura, Aya Program Assistant
Ndiaye, Daouda Adaptation Officer
Ollikainen, Mikko Senior Climate Change Specialist
Reda, Dima Shocair Operation Officer
Climate Change and Chemicals
Last Name, Name Title Area/Region of Expertise
Dixon, Robert Head
Aoki, Chizuru Cluster Coordinator for Climate Change Mitigation, Sr Technology Transfer Officer Technology Transfer
Barber, Glynis Program Assistant Adaptation
Dobardzic, Saliha Climate Change Specialist Adaptation Program Manager
Fernandes, Monica Senior Program Assistant Mitigation and Chemicals
Luo, Chibulu Jr Professional Associate Adaptation
Moore, Rawleston Senior Climate Change Specialist Climate Change Mitigation and Adaptation
Rodgers, David Sr. Energy Specialist Energy Efficiency, Renewable Energy
Schinn, Dustin Operations Analyst Adaptation
Sookdeo, Anil Environmental Specialist Chemicals
Sow, Ibrahima Senior Environmental Specialist | Cluster Coordinator Chemicals
Sundstrom, Roland Climate Change Specialist Adaptation
Swain, Evelyn Environmental Specialist Chemicals
Tan, Xiaomei Climate Change Specialist Climate Change, Urban and Transport Development.
Tirfe, Tigest Program Assistant Chemicals
Waithera, Alex Program Analyst Climate Change Mitigation
Yang, Ming Sr. Climate Change Specialist Climate Change Mitigation
External Affairs
Last Name, Name Title Area/Region of Expertise
Ehlers, William Ernest Head
Azhibenova, Sogdiana Consultant Social Media
Barrera, Pilar Operation Officer Civil Society Relations and Capacity Development Civil Society | Capacity Development. Latin America and the Caribbean. Conservation Finance. International Negotiation.
Besson, Olivier Program Assistant
Bogyo, Christina Sr. Program Assistant
Cocca, Patrizia Communication Officer / Knowledge Management Coodinator Web | Multimedia | Social Media | Knowledge Management
Dagestani, Abeer Country Relations Officer MENA, Central Asia
Hofer, Christian Sr. Communications Officer Publications, Multimedia, Events
Kononen, Minna Country Relations Officer South/East Asia, Pacific Islands
Maia Andrade Jr, Oreste Pedro Country Support Programme Officer External Relations
Marquez Pizzanelli, Nicolas Consultant
Mpoyi, Regine Program Assistant
Perez Gabilondo, Camila Jr. Professional Associate Country Relations
Salazar, Henry Sr. Country Relations Officer Latin America & Caribbean, Eastern Europe
Schreiber, Robert Senior Program Country Support Programme
Waithaka, Susan Wangui Matindi Country Relations Officer Sub-Saharan Africa
Front Office
Last Name, Name Title Area/Region of Expertise
Astrup, Claus Pram Sr. Operations Officer
Clyde, John Office Manager
Kiratli, Elif Special Assistant to the CEO
Kouame, Julienne Senior Program Assistant/ Human Resources Liaison
Koukoui, Marie Constance Manuella Senior Program Assistant/ Executive Assistant for CEO
Lallas, Peter Advisor
Owolabi-Jokoh, Beatrice Resource Management Officer
Independent Evaluation Office
Last Name, Name Title Area/Region of Expertise
van den Berg, Robert Director Director
Akana, David Extended Term Consultant Operations and Knowledge Team
Carugi, Carlo Senior Evaluation Officer and team leader Country Portfolio Evaluations
Chihuguyu, Evelyn Program Assistant Operations and Knowledge Team
Garcia, Jeneen Evaluation Officer Impact Evaluations
Grahammer, Francisco Extended Term Consultant Operations and Knowledge Team
Kabir, Malac Research Assistant Operations and Knowledge Team
Negi, Neeraj Kumar Senior Evaluation Officer and team leader Performance Evaluations
Portillo, Juan Senior Operations Officer and team leader Operations and Knowledge Team
Sardon, Ruben Extended Term Consultant Operations and Knowledge Team
Schneck, Joshua Extended Term Consultant Performance Evaluations
Temnenko, Kseniya Knowledge Management Officer Operations and Knowledge Team
Uitto, Juha Ilari Director Director
Viggh, Anna Senior Evaluation Officer and team leader Thematic Evaluations
Wadhwa, Baljit Senior Evaluation Officer Country Portfolio Evaluations
Zazueta, Aaron Chief Evaluation Officer and team leader Impact Evaluations
Natural Resources
Last Name, Name Title Area/Region of Expertise
Fonseca, Gustavo Alberto Director of programs
Apel, Ulrich Sr. Environmental Specialist Land Degradation/SFM/REDD+ l Europe, Central/South/East Asia
Bakarr, Mohamed Sr. Environmental Specialist Regional Coordinator for Land Degradation l MENA
Cavelier, Jaime Sr. Biodiversity Specialist Biodiversity/Biosafety/ABS l MENA
Cherrie, Kathy Senior Program Assistant Region-wide l Indo-Malay/Pacific, LAC
Denis, Kettly Program Assistant Region-wide l Europe, Central/South/East Asia
Glineur, Nicole Sr. Environmental Specialist Indo-Malay/Pacific NR Coordinator
Gobin, Charlotte Sr. Environmental Specialist Biodiversity l West and Central Africa/ Indo-Malay-Pacific
Gray, Ian Sr. Environmental Specialist SFM/REDD+ l LAC
Hansen, Steffen Jr. Professional Officer International Waters
Hillers, Astrid Sr. Environmental Specialist International Waters l MENA
Jean-Marc, Sinnassamy Sr. Environmental Specialist Land Degradation/SFM Africa, Indo-Malay Pacific.
Karrer, Leah Sr. Environmental Specialist International Waters
Kayani, Shakil Program Assistant MENA
Phan, Nhu Quynh Program Assistant/ Transaction Specialist
Severin, Christian Senior Environmental Specialist International Waters l LAC
Watanabe, Yoko Sr. Biodiversity Specialist Regional Coordinator for Biodiversity l Europe, Central/South/East Asia
Wyatt, Sarah Jr. Professional Associate Biodiversity
Zimsky, Mark Sr. Biodiversity Specialist LAC Coordinator for Biodiversity
Operation and Business Strategy
Last Name, Name Title Area/Region of Expertise
Ramankutty, Ramesh Head, Corporate Operations and Financial Services
Adams, Amanda Olesia Program Assistant
Biro Kirtman, Yasemin Sr. Environmental Specialist Accreditation
Byun, Juman Business Solutions Officer
de Mesa, Ramon Prudencio Operations Officer Operations Coordination
Hale, Lily Uy Sr. Operations Officer
Kataria, Deepak Senior Business Solutions Officer PMIS
Nazneen, Akila Financial Assistant
Parhizkar, Omid Results Based Mgmt., Energy and Climate Change
Phan, Quynh Financial Officer Financial management, accounting and auditing
Rigaud, Lesly Client Technology Officer
Teelucksingh, Sonja Environmental Specialist
Velthaus, Andrew Sr. Policy Officer | Biodiversity Specialist LAC
Yoon, Seo-Jeong Policy Officer