Loading.....

GEF Staff

The GEF Secretariat is based in Washington, D.C. and reports directly to the GEF Council and Assembly, ensuring that their decisions are translated into effective actions. The secretariat coordinates the formulation of projects included in the work programs, oversees their implementation, and makes certain that operational strategies and policies are followed.

In establishing the GEF, the nations involved chose to tap the comparative advantages of three experienced institutions to implement projects, rather than construct a new one. The GEF CEO & Chairperson heads the Secretariat.

Adaptation Fund Secretariat
Last Name, Name Title Area/Region of Expertise
Levaggi, Marcia Manager
Mimura, Aya Operations Associate
Ndiaye, Daouda Senior Climate Change Specialist
Ollikainen, Mikko Senior Climate Change Specialist
Remaury, Hugo Adaptation Associate
GEF Secretariat - Front Office
Last Name, Name Title Area/Region of Expertise
Astrup, Claus Pram Sr. Operations Officer Advisor to the CEO, Strategic Communication
Azhibenova, Sogdiana Consultant Editing, Multimedia and Social Media
Bisset, Robert Head of Communications
Cocca, Patrizia Communications Officer Online Communications, Multimedia and Knowledge Management
Hofer, Christian Sr. Communications Officer Publications, Multimedia, Events
Kiratli, Elif Special Assistant to the CEO
Kouame, Julienne Program Analyst Human Resources Liaison
Lallas, Peter Advisor
Perez Gabilondo, Camila Extended Term Consultant Writing/editing, Translation, Publications, Events
Pormes, Esther Senior Executive Assistant
GEF Secretariat - Policy, Partnerships, and Operations Unit
Last Name, Name Title Area/Region of Expertise
Grainger-Jones, Elwyn Director of Policy, Partnerships and Operations
Ramankutty, Ramesh Head, Corporate Operations and Financial Services
Adams, Amanda Olesia Program Assistant
Barrera, Pilar Operations Officer Partnerships Coordinator, Civil Society, Capacity Development, Latin America and the Caribbean, Conservation Finance, International Negotiations
Besson, Olivier Program Assistant
Biro Kirtman, Yasemin Sr. Environmental Specialist Knowledge Management Coordinator, Partnerships and Resource Mobilization
Bogyo, Christina Sr. Program Assistant
Byun, Juman Business Solutions Officer
de Mesa, Ramon Prudencio Operations Officer Operations Coordination
Ehlers, William Ernest Sr. Country Officer Country Relations Coordinator, Latin America and the Caribbean
Kataria, Deepak Sr. Business Solutions Officer PMIS
Kononen, Minna Country Relations Officer South/East Asia, Pacific Islands
Maia Andrade Jr, Oreste Pedro Country Support Programme Officer External Relations
Marquez Pizzanelli, Nicolas Consultant
Mpoyi, Regine Program Assistant
Nazneen, Akila Financial Assistant
Parhizkar, Omid Operations Officer Results Based Mgmt., Energy and Climate Change
Phan, Quynh Financial Officer Financial management, accounting and auditing
Rigaud, Lesly Client Technology Officer
Salazar, Henry Sr. Country Officer Latin America & Caribbean, Eastern Europe
Schreiber, Robert Program Coordinator Country Support Programme
Teelucksingh, Sonja Environmental Specialist
Velthaus, Andrew Sr. Policy Officer Policy and Strategy Coordinator, Country Relations
Waithaka, Susan Wangui Matindi Country Relations Officer Sub-Saharan Africa
Yoon, Seo-Jeong Policy Officer
GEF Secretariat - Programs Unit
Last Name, Name Title Area/Region of Expertise
Fonseca, Gustavo Alberto Director of Programs
Aoki, Chizuru Lead Environmental Specialist Multilateral Environmental Agreements (MEAs), Climate Change Policy and Finance, Post-2015 Framework
Apel, Ulrich Sr. Environmental Specialist Europe and Central Asia Regional Coordinator, Land Degradation Focal Area Coordinator, SFM/REDD+
Bakarr, Mohamed Lead Environmental Specialist Strategic Programming Initiatives (IAPs and Major Programs), STAP Liaison
Barber, Glynis Program Assistant Adaptation
Cavelier, Jaime Sr. Biodiversity Specialist Africa regional team, Latin America regional team, biodiversity, biosafety, ABS, IWT Program Lead
Cherrie, Kathy Senior Program Assistant Global programs, Latin America regional team, biodiversity (CBD)
Denis, Kettly Program Assistant Europe and Central Asia regional team, Commodities IAP, land degradation (UNCCD)
Dixon, Robert Advisor
Dobardzic, Saliha Climate Change Specialist Europe and Central Asia regional team, Latin America regional team, climate change adaptation
Fernandes, Monica Senior Program Assistant Asia regional team, Sustainable Cities IAP, climate change (UNFCCC), post 2015 framework, SDGs
Florez Bossio, Camila Consultant Climate change (UNFCCC), post 2015 framework, SDGs
Gascon, Claude Lead Program Manager
Glineur, Nicole Sr. Environmental Specialist Asia regional team, SIDS regional team, international waters
Gonzalez Vasquez, Milena Junior Professional Associate Latin America regional team, Climate change mitigation
Gray, Ian Sr. Environmental Specialist Asia regional team, Latin America regional team, SFM/REDD+, Commodities IAP Lead
Hansen, Steffen Environmental Specialist Europe and Central Asia regional team, international waters
Hillers, Astrid Sr. Environmental Specialist Africa regional team, Global programs, International Waters, CFI Program Lead
Iqbal, Fareeha Climate Change Specialist Asia regional team, climate change adaptation
Jean-Marc, Sinnassamy Sr. Environmental Specialist Africa regional team, SIDS regional team, SFM, land degradation, Food Security IAP Lead
Karrer, Leah Sr. Environmental Specialist International Waters
Kayani, Shakil Program Assistant Latin America regional team, Africa regional team, Food Security IAP
Luo, Chibulu Consultant Adaptation
Martinez, Pascal Sr. Climate Change Specialist
Mihaies, Flavius Consultant
Moore, Rawleston Senior Climate Change Specialist SIDS Regional Coordinator, Climate Change Adaptation Coordinator, climate change mitigation
Phan, Nhu Quynh Program Assistant/ Transaction Specialist Asia regional team, CFI Program
Rodgers, David Sr. Energy Specialist Asia regional team, climate change mitigation
Schinn, Dustin Operations Analyst Africa regional team, climate change adaptation
Severin, Christian Senior Environmental Specialist Latin America regional team, SIDS regional team, international waters
Sookdeo, Anil Senior Environmental Specialist Chemicals and Waste Focal Area Coordinator, Asia regional team, Europe and Central Asia regional team, SIDS regional team
Sow, Ibrahima Senior Environmental Specialist Africa Regional Coordinator, chemicals and waste
Sundstrom, Roland Climate Change Specialist Africa regional team, climate change adaptation, Food Security IAP, post 2015 framework, SDGs
Swain, Evelyn Environmental Specialist Latin America regional team, SIDS regional team, chemicals
Tan, Xiaomei Climate Change Specialist Climate Change, Urban and Transport Development.
Tirfe, Tigest Program Assistant SIDS regional team, Europe and Central Asia regional team, chemicals (BRS), post 2015 framework, SDGs
Watanabe, Yoko Sr. Biodiversity Specialist Asia Regional Coordinator, biodiversity
Wyatt, Sarah Operations Analyst Latin America regional team, SIDS regional team, biodiversity, post 2015 framework, SDGs
Yang, Ming Sr. Climate Change Specialist Asia regional team, Africa regional team, Europe and Central Asia regional team, climate change mitigation
Zimsky, Mark Sr. Biodiversity Specialist Latin America Regional Coordinator, Biodiversity Focal Area Coordinator
Independent Evaluation Office
Last Name, Name Title Area/Region of Expertise
Anand, Anupam Extended Term Consultant 3. Evaluations
Batra, Geeta Deputy Director and Chief Evaluation Officer 2. Front Office
Bours, Dennis Peter Extended Term Consultant 3. Evaluations
Carugi, Carlo Senior Evaluation Officer 3. Evaluations
Chihuguyu, Evelyn Program Assistant 4. Resource Management & Communications
Edberg, Shanna Junior Professional Associate Performance Evaluations
El Choufi, Sara Consultant
Garcia, Jeneen Evaluation Officer 3. Evaluations
Grahammer, Francisco Extended Term Consultant 4. Resource Management & Communications
Kabir, Malac Research Assistant 4. Resource Management & Communications
Koukoui, Marie Constance Manuella Senior Executive Assistant 2. Front Office
Negi, Neeraj Kumar Senior Evaluation Officer 3. Evaluations
Portillo, Juan Senior Operations Officer 4. Resource Management & Communications
Romboli, Sandra Evaluation Officer 5. Knowledge Management
Sardon, Ruben Extended Term Consultant Operations and Knowledge Team
Temnenko, Kseniya Knowledge Management Officer 5. Knowledge Management
Uitto, Juha Ilari Director 1. Director
Viggh, Anna Senior Evaluation Officer 3. Evaluations
Wadhwa, Baljit Senior Evaluation Officer 3. Evaluations
Watts, Molly Fahey Extended Term Consultant 3. Evaluations
Zazueta, Aaron Chief Evaluation Officer 2. Front Office